Now Reading
Fundația Copii în Dificultate marchează Ziua Bolilor Rare prin lansarea cărții „Învățăturile Apelor”, autor Mihai Badea

Fundația Copii în Dificultate marchează Ziua Bolilor Rare prin lansarea cărții „Învățăturile Apelor”, autor Mihai Badea

Revista Psychologies

Fundația Copii în Dificultate marchează într-un mod deosebit Ziua Bolilor Rare prin lansarea cărții Învățăturile Apelor, scrisă de Mihai Badea, ambasadorul fundației

Pe 27 februarie, cu ocazia Zilei Bolilor Rare, a avut loc la Academia Română lansarea cărții Învățăturile Apelor, scrisă de Mihai Badea, ambasadorul fundației Copii în Dificultate.

Evenimentul a adus împreună personalități din domeniul social și cultural, jurnaliști, activiști, dar și părinți, toți uniți de dorința de a sprijini cauza celor mai vulnerabili. Într-o atmosferă emoționantă, participanții au ascultat povestea inspirațională a lui Mihai Badea și motivația sa de a oferi copiilor aflați în dificultate un viitor mai bun.

„Învățăturile Apelor” nu este doar o carte, ci un simbol al curajului, determinării și iubirii față de copii, pentru că toți banii obținuți din vânzarea cărții se vor duce către proiectul fundației – Casa dintre Brazi, o casă de vacanță și recuperare pentru copii și pentru familiile lor. Nu un spital, ci un loc în care terapia se îmbină armonios cu joaca, socializarea și bucuria copilăriei. Povestea lui Mihai Badea ne arată că, dincolo de limite, trebuie să existe acel spațiu sigur în care fiecare copil să fie văzut și înțeles.

 Mihai Badea, autorul cărții și ambasadorul proiectului, a declarat:

Această carte e o confesiune scrisă cu sinceritate care ne va schimba tuturor perspectiva. Este o carte despre noi toți, despre cum putem schimba împreună, prin eforturi și cu iubire, destinele unor copii atât de greu încercați de viață. Este o carte despre cum să-ți depășești limitele, să înfrunți provocările și să reușești să găsești puterea interioară. Așa cum vara trecută am înotat la Lake Powell cu gândul la copii, așa am scris și această carte, cu speranța că mai multă lume ne va cunoaște povestea și va veni alături de noi în această călătorie de a transforma visurile în realitate.

Mihai Badea – un ambasador al speranței

Mihai Badea are 52 de ani, este fost poloist și militar, soț și tatăl a doi copii. Anul trecut, Mihai a realizat cel mai îndrăzneț maraton solitar de înot la Lake Powell, SUA, din dorința de a oferi copiilor în dificultate un spațiu în care să se simtă în siguranță. Mihai a mărturisit de-a lungul timpului că numai așa face performanță, purtat de gândurile bune ale copiilor ocrotiți de Fundația Copii în Dificultate. La fel ca acum, toți banii obținuți din donații au fost redirecționați către proiectul Casa dintre Brazi.

Este o seară minunată, în care sărbătorim generozitatea și am dori să creștem nivelul de conștientizare asupra persoanelor cu boli rare.. Dar, așa cum știți, motivul principal al acestei întâlniri este lansarea unei cărți – o carte pentru suflet, o carte care ne ajută să ne descoperim pe noi, și, mai ales, o carte scrisă cu iubire, care să ne ajute să înțelegem din ce resorturi profunde este făcută și vine generozitatea – a declarat Valentina Smith, președinta Fundației Copii în Dificultate.

Evenimentul s-a încheiat cu mesaje despre importanța empatiei, solidarității și implicării active. Iar prin lansarea acestei cărți, Mihai Badea și Fundația Copii în Dificultate au demonstrat încă o dată că împreună putem transforma visurile în realitate. Fiecare pas contează, iar seara trecută a fost un pas înainte spre un viitor mai bun pentru copii și familiile acestora.

Visurile devin realitate doar atunci când inima și sprijinul se unesc. Mulțumiri pentru susținere: Alexandrion Group, High Energy, Next, Farmacia Vedra, Clinica Nutriscience, Nutrivita. Asociația Sută la Sută, Martist Design, Savelli Communication.

Oricine își dorește să susțină proiectul Casa Dintre Brazi, poate dona lunar 2 euro prin SMS la 8844, cu textul ZILE.

Despre Fundația Copii în Dificultate

De 35 de ani în România, CID desfăşoară programe de asistenţă şi protecţie pentru mai multe categorii de copii: cu dizabilităţi, cu boli cronice în fază terminală, infectaţi cu HIV/SIDA, copii cu risc de abandon familial şi şcolar. În toți acești ani, fundaţia a fost „ACASĂ” pentru sute de copii abandonaţi în spital de propria familie pentru că s-au născut cu dizabilităţi grave.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll To Top